IRT 3000

vsebina

Uspešen obisk slovenskih gospodarstvenikov na Slovaškem

27.07.2020

V zgodnjih jutranjih urah se je s Slovaške vrnila delegacija slovenskih podjetij in institucij, ki je spremljala predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja na uradnem obisku v Bratislavi. Predsedniku Pahorju se je na obisku pridružil tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. Člani gospodarske delegacije so bili z obiskom, ki ga je na slovenski strani organizirala javna agencija SPIRIT Slovenija, zelo zadovoljni. Ocenjujejo ga kot zelo uspešnega, predvsem pa obetavnega za vzpostavitev konkretnega sodelovanja in sklepanje novih poslov s slovaškimi partnerji.

Slovenska podjetja so v dopoldanskem času obiskala nekaj slovaških podjetij, kjer so se imela priložnost seznaniti s trendi razvoja na področjih e-mobilnosti, kibernetske varnosti in umetne inteligence ter z organizacijo slovaškega podpornega okolja. Obiskali so podjetje Zapadnoslovenska Energetika, enega največjih dobaviteljev električne energije in plina na Slovaškem, kjer so jim predstavili razvojne projekte elektrifikacije in e-mobilnosti. Sledil je obisk svetovno znanega prebojnega podjetja ESET, z več kot 100 milijoni uporabnikov v 202 državah, ki s pomočjo umetne inteligence razvija digitalne protivirusne programe. Ogledali so si tudi podjetniški center HubHub, ki v največji stavbi sredi novega poslovnega središča v Bratislavi, na 3587 m2 ponuja coworking prostore oziroma prostore za skupno delo.
Obisk podjetja ESET
Obisk svetovno znanega prebojnega podjetja ESET. Foto: arhiv SPIRIT Slovenija/VH

Popoldne je pod okriljem SPIRIT Slovenija in SARIO potekal slovensko-slovaški poslovni forum, ki sta ga odprla predsednica Slovaške republike Zuzana Čaputová in predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

V nagovoru ob odprtju je predsednik Pahor izrazil zadovoljstvo, da je gospodarski del obiska osredotočen na zelene tehnologije in inovacije. »V želji po krepitvi gospodarskega sodelovanja po mesecih, ki jih je zaznamoval virus covid-19, moramo ravnati trajnostno in okrepiti prizadevanja pri iskanju novih priložnosti za sodelovanje. Prehod na nizkoogljično krožno gospodarstvo je eden od bistvenih instrumentov za trajnostno rabo naravnih virov in zmanjševanje emisij,« je poudaril.
Odprtje slovensko slovaškega poslovnega foruma_druga
Slovensko-slovaški poslovni forum sta uradno odprla predsednika Slovaške in Slovenije: Zuzana Čaputová in Borut Pahor. Foto: Urad predsednika republike/STA

Sledili sta predstavitvi poslovnih okolij Slovaške in Slovenije ter priložnosti za poglobitev bilateralnega gospodarskega sodelovanja. Podrobno so bile predstavljene tudi aktivnosti, usmeritve in prebojne rešitve obeh držav na področjih krožnega gospodarstva, pametnih tehnologij za spodbujanje pametnih skupnosti, avtomobilske industrije s poudarkom na e-mobilnosti in umetna inteligenca, ki so bile glavne tematike poslovnega foruma in obiska gospodarstvenikov. Obe državi namreč velik pomen pripisujeta prehodu v krožno gospodarstvo, s poudarkom na zeleni agendi in digitalizaciji.

V nadaljevanju so sledila individualna poslovna srečanja med slovenskimi in slovaškimi udeleženci, ki sta jih obe strani ocenili kot obetavne, saj so podjetja zaznala obilo potencialnih priložnosti za poglobitev pogovorov in vzpostavitev poslovnega sodelovanja.Člani delegacije v HubHubu

Člani delegacije v podjetniškem centru HubHub. Foto: arhiv SARIO

Predstavniki slovenske delegacije so se prvi dan srečali tudi z ministrom Zdravkom Počivalškom in vodstvom ter člani tamkajšnjega slovaško - slovenskega poslovnega kluba, dopoldne naslednji dan pa so se srečali tudi s predsednikom Borutom Pahorjem ter mu predstavili svoje izkušnje in pričakovanja glede poslovanja na Slovaškem.

Med najpomembnejšimi panogami na Slovaškem je avtomobilska industrija, saj ustvari 50 % celotne industrijske proizvodnje na Slovaškem in prispeva 13 % k njihovemu BDP. Neposredno zaposluje več kot 177.000 ljudi, posredno in neposredno pa ustvarja skupno 275.000 delovnih mest. Slovaška je vodilna država na svetu v proizvodnji avtomobilov na prebivalca in kot takšna zelo zanimiva tudi za slovenska podjetja s tega področja. Klemen Furlan, Giro Car Share: » Slovaški trg nas zelo zanima predvsem zaradi tega, ker je država zelo močna na področju avtomobilske industrije, predvsem e- mobilnosti, imajo veliko naprednih tehnoloških podjetij in rešitev, ne nazadnje pa je tudi relativno blizu. Z obiskom in samo organizacijo smo zelo zadovoljni, še posebej z obiski v slovaških podjetjih in tudi samimi poslovnimi srečanji. Pridobili smo tudi veliko obetavnih kontaktov, še posebej za enega lahko rečem, da ima velike možnosti, da dejansko pride do sklenitve posla.«

Primož Lemež, eMobility: »Srečanje s slovaškim gospodarstvom je preseglo vsa moja pričakovanja. Ne samo, da so slovaška podjetja na področju avtomobilske industrije izredno močna, tudi ostale veje gospodarstva v tej državi so dobro razvite. Pri e-mobilnosti se tako kot mi srečujejo s podobnimi izzivi in težavami, le da se mi zdi, da se Slovaška država na to hitreje in bolje odziva. Vidim, da ima Slovenija na področju e-mobilnosti veliko znanja in da slovaškim kolegom lahko ponudimo veliko nasvetov, kaj bi morali storiti in česa bi se morali izogibati.«

Boštjan Gomilšek, Result d. o. o.: »Poslovni forum in gospodarska delegacija sta dosegla svoj namen. Na forumu so se res združila vsa podjetja z željo navezati nove stike in željo po poslovnem sodelovanju. Z vsemi, s katerimi smo navezali kontakt, bomo obdržali stike, tako s slovenskimi kot slovaškimi podjetji. Za oceno, ali bo to pripeljalo do kakšnega konkretnega posla, pa je trenutno še prezgodaj.«

Poslovna srečanja med slovenskimi in slovaškimi podjetjiPoslovna srečanja med slovenskimi in slovaškimi udeleženci slovensko-slovaškega poslovnega foruma v Bratislavi. Foto: arhiv SPIRIT Slovenija/AMB

Predstavniki slovenskih podjetij in institucij so ob povratku v domovino izrazili zadovoljstvo nad samo organizacijo in potekom ter izplenom obiska in izrazili pričakovanje, da se bodo pridobljeni poslovni kontakti v prihodnosti poglobili in razvili v konkretno poslovno sodelovanje. Med prednostmi tovrstnih delegacij so izpostavili tudi povezovanje med člani slovenske delegacije, ki jim koristi tako pri poslovanju doma kot tudi pri izmenjavi informacij pri vstopanju na tuje trge.

Delegacijo in poslovni forum sta skupaj organizirala SPIRIT Slovenija in SARIO, Slovaška agencija za spodbujanje investicij ob sodelovanju Ministrstva RS za zunanje zadeve.

Vir: www.spiritslovenia.si

ar©tur 2021